1. Praca dyplomowa - definicja
Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego, prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związanym z danym kierunkiem studiów, poziomem i profilem oraz potwierdzającym umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.
2. Czy można napisać pracę w języku obcym?
Praca dyplomowa może być przygotowana w jednym z języków nowożytnych za zgodą promotora w porozumieniu z Dziekanem właściwego Wydziału. Praca napisana w języku obcym musi zawierać tytuł i streszczenie w języku polskim.
3. Kto może zostać promotorem pracy?
Pracę dyplomową przygotowuje się pod kierunkiem wybranego przez siebie promotora:
- w przypadku studiów I stopnia – posiadającego co najmniej tytuł zawodowy magistra;
- w przypadku studiów II stopnia i jednolitych studiów magisterskich – posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.
Na uzasadniony wniosek studenta, Dziekan po uzgodnieniu z dotychczasowym promotorem może zmienić promotora pod warunkiem, że nie wydłuży to terminu złożenia pracy i ukończenia studiów.
W sytuacji długotrwałej nieobecności promotora, która mogłaby wpłynąć na opóźnienie terminu ukończenia studiów, Dziekan jest zobowiązany do wyznaczenia innego promotora.
4. Kto może zostać recenzentem pracy?
5. Czy każdy student przed egzaminem dyplomowym musi przejść przez procedurę antyplagiatową?
- Tak, przed złożeniem pracy dyplomowej w Dziekanacie, każda praca musi zostać poddana procedurze antyplagiatowej w systemie Akademickim Systemie Archiwizacji Prac (ASAP). Do systemu ASAP wprowadź ostateczną wersję pracy dyplomowej uzgodnionej z Promotorem.
- Gdy w pracy dyplomowej stanowiącej podstawę nadania tytułu zawodowego osoba ubiegająca się o ten tytuł przypisała sobie autorstwo istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu lub ustalenia naukowego, nieważność dyplomu, w drodze decyzji administracyjnej stwierdza Rektor.
- W przypadku podejrzenia popełnienia przez studenta plagiatu, rektor niezwłocznie poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
6. Jak się zalogować do systemu ASAP?
- Zaloguj się za pomocą danych LDAP: imie.nazwisko@student.umw.edu.pl
- Hasło: jak do poczty studenckiej
7. Jakie formalności należy załatwić, by złożyć pracę w terminie?
- Informacje dla studentów Wydziału Farmaceutycznego - przejdź do strony
- Informacje dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu - przejdź do strony
8. Czy można przedłużyć termin złożenia pracy?
Dziekan na wniosek promotora lub studenta może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu złożenia pracy, nie później niż do 15 września danego roku akademickiego, w przypadku:
- długotrwałej choroby studenta,
- potwierdzonej przez promotora niemożności wykonania pracy dyplomowej w obowiązującym terminie, z uzasadnionych przyczyn.
Co się dzieje w przypadku niezłożenia pracy w terminie?
W tym przypadku Dziekan skreśla studenta z listy studentów. Od decyzji Dziekana studentowi przysługuje złożenie do Rektora wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.