Szanowni Studenci !
Regulamin świadczeń dla studentów znajdziesz tutaj
Wysokość stypendium socjalnego w roku akademickim 2022/2023 - wysokość stawek ogłaszana będzie po zebraniu wnioksów - październik 2022
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE - STYPENDIUM SOCJLANE
Wysokość dochodu w rodzinie
Co to jest dochód rodziny?
- studenta;
- małżonka studenta;
- rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta;
- będące na utrzymaniu osób, o których mowa w pkt 1-3, dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Obowiązkowe zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej na rok akademicki 2022/2023
Kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wynosi dla osoby w rodzinie 600,00 zł.
W związku z powyższym dołączenie zaświadczenia obowiązuje wszystkich studentów, dla których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie obliczony na podstawie złożonych dokumentów jest równy lub niższy od 600,00 zł.
Samodzielność finansowa studenta
1) ukończyłeś 26 rok życia,
2) pozostajesz w związku małżeńskim,
3) masz na utrzymaniu dzieci, o których mowa w ust. 1 pkt 2,
4) osiągnąłeś pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej,
5) posiadasz stałe źródło dochodów i Twój przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, o tym że nie prowadzisz wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust.1 i art.6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - tj. 930,35 zł
Styepndium socjalne w zwiększonej wysokości
Każdy wniosek o przyznanie stypendium socjlanego w zwiększonej wysokości będzie rozpatrywany indywidualnie.
Student, który uzyskał stypendium socjalne, a jego sytuacja zmieniła się w sposób uprawniający do otrzymywania stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości, może złożyć w ciągu 14 dni od zaistnienia wszelkich zmian wniosek o przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości w trakcie trwania roku akademickiego. W tym przypadku należy w ciągu 14 dni od zaistnienia wszelkich zmian złożyć nowy wniosek stypendialny wypełniając pozycje dotyczące stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości. Stypendium w zwiększonej wysokości student otrzymuje począwszy od miesiąca, w którym złożył wniosek. Wypłata stypendium nastąpi po uprawomocnieniu się decyzji.
Informacje dodatkowe
Wykaz dokumentów
Uwaga!
Przy składaniu kopii dokumentów należy przedłożyć oryginały do wglądu celem poświadczenia zgodności z oryginałem.
ich tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego
Dokumenty obligatoryjne (podstawowe) dla każdego studenta składającego wniosek o przyznanie stypendium socjalnego
1. Wniosek o przyznanie stypendium socjalnego na rok akademicki 2021/2022
2. Zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie za rok 2020 podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - dotyczy: wnioskodawcy, rodziców, pełnoletniego uczącego się rodzeństwa (każdy członek rodziny, który ukończył 18 rok życia jest zobowiązany przedłożyć oddzielne zaświadczenie; dotyczy również osób, którym przysługuje prawo wspólnego rozliczania się).
3. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nieosiąganiu dochodu - dotyczy: wnioskodawcy, rodziców, pełnoletniego uczącego się rodzeństwa (w przypadku nieosiągania żadnych dochodów student oraz każdy z członków jego rodziny, który ukończył 18 rok życia, składa zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o nieosiąganiu dochodu lub oświadczenie o nieosiąganiu dochodu),
4. Oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych - dotyczy: wnioskodawcy, rodziców, pełnoletniego uczącego się rodzeństwa.
5. Zaświadczenia z ZUS lub KRUS zawierające informację o wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym 2020 - dotyczy wnioskodawcy, rodziców, pełnoletniego uczącego się rodzeństwa (każdy członek rodziny, który uzyskał dochody 2020 roku).
6. Upoważnienie - jeżeli wnioskodawca nie może dokonywać wszelkich czynności związanych z ubieganiem sięo świadczenie/a może upoważnić inną osobe do tych czynności.
1. Oświadczenie studenta o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami - dotyczy: wnioskodawcy.
2. Potwierdzenie kwot zasądzonych alimentów - dotyczy: wnioskodawcy, członków rodziny jeżeli mają zasądzone alimenty (np. kopię odpisu wyroku sądowego zasądzającego alimenty, przekazy lub przelewy piniężne dokumentujące wysokość alimentów, oświadczenie o wysokości otrzymanych alimentów, zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji, odpis wyroku sądu oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego, decyzję ).
3. Odpis wyroku sądu oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego - dotyczy: wnioskodawcy, rodzeństwa.
4. Decyzja Funduszu Alimentacyjnego o wysokości wpłaconego świadczenia - dotyczy: wnioskodawcy, rodzeństwa
5. Zaświadczenie z GOPS/MOPS o aktualnej sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny- dotyczy: wnioskodawcy (tylko w przypadku, dla których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie obliczony na podstawie złożonych dokumentów jest równy lub niższy od 528,00 zł).
6. Aktualne zaświadczenie z Urzędu Pracy o zarejestrowaniu niepracującego członka rodziny i pobieraniu bądź nie pobieraniu przez niego świadczeń z tego tytułu - dotyczy: bezrobotnego wnioskodawcy, bezrobotnych rodziców, współmałżonka, niepracującego uczącego się rodzeństwa (zaświadczenie powinno zawierać informacje o wysokości netto uzyskiwanego zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych i okresie jego otrzymywania).
7. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości przychodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym - dotyczy: wnioskodawcy, rodziców, pełnoletniego uczącego się rodzeństwa prowadzącego zryczałtowaną działalność gospodarczą (zaświadczenie powinno zawierać: formę opłacanego podatku, wysokość przychodu, stawkę podatku, wysokość opłaconego podatku).
8. Kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub rodzeństwa, które nie ukończyło 18 roku życia - dotyczy: wnioskodawcy posiadającego dzieci lub rodzeństwo do 18 roku życia.
9. Zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki przez osoby uczące się do 26 roku życia - : dotyczy: wnioskodawcy posiadającego uczące się dzieci lub rodzeństwo do 26 roku życia.
10. Zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego, wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni, w poprzednim roku kalendarzowym - dotyczy:wnioskodawcy i członków rodziny, jeżeli posiadają gospodarstwo rolne.
11. Umowa dzierżawy - dotyczy: wnioskdawcy i członków rodziny w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę.
12. Umowa zawarta w formie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną - dotyczy: wnioskdawcy i członków rodziny w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną.
13. Infomacja z sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie przysposobienia dziecka, w przypadku osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła o przysposobienie tego dziecka.
14. Kopię aktów zgonu rodziców, małżonka lub dziecka wnioskodawcy - dotyczy: wnioskodawcy.
15. Kopię karty pobytu w przypadku cudzoziemca przebywającego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zgody na pobyt tolerowany lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy - dotyczy: wnioskodawcy.
16. Kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko dotyczy: wnisokodawcy.
17. Orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne - dotyczy: wnioskodawcy posiadającego rodzeństwo lub dzieci (bez względu na wiek) posiadające orzeczenie o stipniu niepełnosprawności lub inny właściwy dokument.
18. Kopię aktu małżeństwa w przypadku małżeństw studenckich - dotyczy: wnioskodawcy.
19. Zaświadczenie pracodawcy o terminie urlopu wychowawczego członka rodziny studenta i okresie, na jaki został udzielony - dotyczy: wnioskodawcy, członków rodziny.
20. Aktualne zaświadczenie lub decyzja o pobieranych świadczeniach rodzinnych wraz ze stałymi dodatkami, wydane przez właściwy organ - dotyczy: wnioskodawcy, członków rodziny.
21. Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, w przypadku, gdy ojciec jest nieznany - wnioskodawcy i rodzeństwa w zależności od zaistniałej sytuacji.
22. Orzeczenie sądu zobowiązujące jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka - dotyczy: wnioskodawcy, rodzeństwa.
23. W uzasadnionych przypadkach Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna mogą zażądać doręczenia opinii jednostki w systemie pomocy społecznej odpowiedzialnej za ustalenie sytuacji dochodowej i majątkowej rodziny studenta
i uwzględnić ją w postępowaniu.
24. Zaświadczenia określające datę utraty dochodu oraz wysokość utraconego dochodu - dotyczy: wnioskodawcy, członków rodzoiny wnioskodawcy (dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu; do wniosku należy dołączyć wówczas dokument potwierdzający utratę dochodu, np. świadectwo pracy, decyzję w sprawie utraty prawa do renty, do zasiłku dla bezrobotnych, decyzję o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej
oraz dokument potwierdzający wysokość utraconego dochodu, np. PIT 11, zaświadczenie wystawione przez płatnika dochodu).
25. Zaświadczenie określające wysokość uzyskanego dochodu z następnego pełnego miesiąca przez członka rodziny - dotyczy: wnioskodawcy, członków rodzoiny wnioskodawcy (np. zaświadczenia z zakładu pracy, decyzji w sprawie przyznania renty, zaświadczenia wystawionego przez płatnika dochodu, jeżeli jest to dochód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem działalności pozarolniczej, zaświadczenia wystawionego przez płatnika dochodu lub innego dokumentu, jeżeli jest to dochód niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaświadczenia z urzędu skarbowego, w przypadku osiągania dochodu z działalności pozarolniczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oświadczenia w przypadku osiągania dochodów z działalności pozarolniczej opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym).
26. Inne dokumenty potrzebne do oceny sytuacji materialnej studenta i rodziny studenta - wnioskodawca składa