Nasi nominowani w konkursie Młode Talenty

Pięć osób z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zostało nominowanych przez kapitułę konkursu Młode Talenty. Uroczysta gala odbyła się 30 maja w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nominowani w poszczególnych kategoriach:

Maksymilian Wastag - sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej
Student kierunku farmaceutycznego Maksymilian Wastag jest współzałożycielem i dyrektorem technologicznym Herbzy sp. z o.o. Przyczynkiem do powstania spółki była chęć wykorzystania wiedzy na temat leczniczych właściwości ziół w tworzeniu innowacyjnych produktów spożywczych na ich bazie. Obecnie spółka zajmuje się spersonalizowaną produkcją suplementów diety dla Klientów B2B/ Enterprise oraz dostarczaniem ziół do zagranicznych przedsiębiorstw branżowych (np. perfumeryjnych). Usługi i produkty firmy Herbzy są dostępne w trzech krajach europejskich, a jej działalność została nagrodzona zwycięstwem w konkursie „Dolnośląskie Innovation Rocket”.

Mateusz Babicki - sukces naukowy
Dorobek publikacyjny Mateusza Babickiego to 16 oryginalnych artykułów, z czego 14 pierwszego autorstwa, I jako autor korespondencyjny, o sumarycznym współczynniku IF 56.381 oraz 1845 punktów MNiSW; współczynnik Hirscha 4. Ponadto w 2022 roku we współpracy z Łódzkim Uniwersytetem Medycznym został rozpoczęty projekt pt. „Retrospektywna ocena stanu zdrowia osób po przechorowaniu COVID-19, badanie podłużne". Projekt został doceniony w konkursie subwencji 2022 a kandydat jako kierownik uzyskał finansowanie na jego realizację. Założeniem projektu tego jest podłużna obserwacja pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Wyniki niniejszego badania pozwolą nam na lepsze poznanie COVID-19, jej powikłań oraz ryzyka rozwoju post-COVID-19. Pan Mateusz Babicki od stycznia 2022 roku pełni funkcję koordynatora ogólnopolskiego projektu naukowo-edukacyjnego dotyczącego przewlekłej choroby nerek realizowanego przez Polskie  Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Polskim Towarzystwem Nefrologicznym. Dodatkowo od stycznia 2021 pełni funkcję przewodniczącego Sekcji COVD-19 Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Od początku istnienia sekcji prowadzi stronę internetową oraz Fanpage na Facebooku.

Wojciech Szlasa i Natalia Sauer - sukces w zakresie innowacji
Badania Wojciecha Szlasy i Natalii Sauer skupiają się na efektach nanosekundowych impulsów elektrycznych (nsPEF) na immunofenotyp komórek nowotworowych oraz stymulowaną napięciem elektrycznym egzocytozę. Dodatkowo, próbują oni stymulować limfocyty do zwiększenia cytotoksyczności przeciw nowotworowi. Badacze prowadzą obecnie 3 projekty w tym temacie.
W pierwszym projekcie, za pomocą nsPEF stymulują komórki czerniakowe do nadekspresji antygenów MAGE specyficznych nowotworowo oraz ich wyrzut w pęcherzykach poza komórkę do środowiska zewnątrzkomórkowego. Drugi z projektów w temacie wpływu nsPEF na stymulacje wydzielania pęcherzyków z komórek nowotworowych dotyczy raka trzustki. Badacze na modelach trzech linii komórkowych EPP85-18 IRDB, EPP85-181RNOV i EPP85-181P określili różnice w odpowiedzi komórek na nsPEF  o określonych parametrach. Wykazali, że w zależności od rozmiaru komórki, odpowiedź na przyłożone napięcie się zmienia. Trzeci projekt prowadzony przez młodych naukowców polega na pobudzaniu aktywności limfocytów za pomocą nsPEF. W badaniach określili oni zmiany markerów aktywacji limfocytów CD69 i CDI 54 na komórkach CD3+CD25+CD4+. Zoptymalizowano parametry działania polem elektrycznym na komórki oraz wykazano, że największy stopień aktywacji następuje przy działaniu 25 impulsów elektrycznych o częstotliwości 100 Hz.

Łukasz Moskal - sukces w działalności społecznej
Łukasz Moskal kieruje program antynikotynowym, będącym projektem edukacyjno-badawczym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych, opartym o materiały oraz plany zajęć wchodzące w skład Tobacco Prevention Toolkit i przygotowane przez Uniwersytet Stanforda z pomocą młodzieży, nauczycieli, naukowców, lekarzy i innych profesjonalistów z zakresu medycyny. Program składa się z pięciu 50-minutowych spotkań o tematyce antynikotynowej, odbywających się co tydzień, w których udział biorą uczniowie klas 7- i 8-mych Szkoły Podstawowej im. T. Mazowieckiego w Tyńcu Małym. Program realizowany jest w ścisłej współpracy z Toolkit Team Uniwersytetu Stanforda, a zajęcia prowadzone są m.in. przez 18 członków Studenckiego Koła Naukowego Onkologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz pracowników Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii będących członkami międzynarodowego, 26-osobowego zespołu. Główne cele projektu to: 1) zwiększyć wiedzę uczniów szkół podstawowych na temat zagrożeń związanych z paleniem tytoniu; 2) zniechęcić« uczniów szkół podstawowych do palenia wyrobów tytoniowych, poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych; 3) promocja zdrowego stylu życia. Dodatkowo zadaniem programu jest przekazanie młodzieży podstawowych informacji na temat szkodliwości produktów tytoniowych, w tym e-papierosów i waporyzatorów (vape pens), wzrost świadomości dotyczącej technik stosowanych przez producentów wyrobów tytoniowych, które zachęcają młodocianych do ich używania oraz zdobycie umiejętności odmawiania eksperymentowania z produktami zawierającymi nikotynę.

fot. T. Walów