W związku z sytuacją epidemiczną w minionych dniach kilkukrotnie, na prośbę Prorektor ds. studentów i dydaktyki, zebrał się zespół ds. zarządzania kryzysowego, wraz z którym wypracowano formę egzaminów i zaliczeń w sesji zimowej 2022.
Po analizie dostępnych informacji dotyczących statystyk zakażeń, możliwości prawnych oraz działań podjętych do tej pory przez UMW podtrzymana została decyzja o obowiązywaniu kwarantanny uczelnianej. Dodany zostanie jednak obowiązek przy zgłoszeniu w Ścieżce 2 przekazania poświadczenia zgłoszenia do Sanepidu lub skierowania na test.
Decyzja (Zarządzenie Rektora nr 134/XVI R/2021 Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2021 r.) o przeprowadzeniu zaliczeń i egzaminów w sesji zimowej 2022 w formie stacjonarnej została w obecnych warunkach podtrzymana. W przypadku znaczącej zmiany okoliczności zewnętrznych lub wewnętrznych zalecenia mogą ulec zmianie.
W związku z rosnącą liczbą zakażeń oraz zgłaszanymi przez studentów UMW obawami co do bezpieczeństwa w czasie egzaminów, adiunkci dydaktyczni poproszeni zostali o potwierdzenie możliwości przeprowadzenia sesji zgodnie z dotychczasowymi zaleceniami, a więc w sposób bezpieczny dla studentów i nauczycieli akademickich. Do tej pory żaden z dziekanów nie zgłosił braku możliwości spełnienia wymogów i wszyscy opowiedzieli się za sesją w formie stacjonarnej.
Uczelnia podjęła serię działań w celu zabezpieczenia studentów i pracowników:
- umożliwione zostały szczepienia,
- ułatwiono testowanie i kontrolę zakażeń poprzez zgłoszenia w ścieżkach,
- wypracowano adekwatne do sytuacji zalecenia odnośnie przeprowadzenia egzaminów i zaliczeń.
W zakresie kompetencji społecznych standardy kształcenia nakładają na uczelnie medyczne obowiązek przygotowania Państwa do przyjęcia odpowiedzialności związanej z decyzjami podejmowanymi w ramach działalności zawodowej, w tym w kategoriach bezpieczeństwa własnego i innych osób. Stąd ogromna prośba o prawidłowe noszenie masek medycznych, zachowywanie i przestrzeganie zaleceń znajdujących się na stronie w zakładce koronawirus. Zwracamy Państwa uwagę, że jako studenci kierunków medycznych jesteście Państwo obdarzeni przez społeczeństwo szczególnym zaufaniem i postrzegani jako ambasadorzy zachowań prozdrowotnych, dlatego tak ważne, by prawidłowe noszenie masek medycznych, przestrzeganie dystansu oraz dezynfekowanie rąk było Państwa zwyczajem nie tylko na zajęciach, ale także poza nimi.
Aż 94% z Państwa skorzystało z możliwości szczepień, za co bardzo dziękujemy. Z racji tego, że samo zaszczepienie nie jest gwarantem eliminacji ryzyka zachorowania, przypominamy o wytycznych Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego dotyczących egzaminów i zaliczeń przedmiotów w trybie stacjonarnym w UMW:
- na egzamin lub zaliczenie może przyjść wyłącznie osoba zdrowa,
- na egzamin lub zaliczenie nie może przyjść osoba, wobec której została nałożona izolacja lub kwarantanna,
- na sali egzaminacyjnej dopuszcza się jednoczesne przebywanie do 100 osób, z uwzględnieniem utrzymania dystansu społecznego (należy zajmować co drugie miejsce),
- w trakcie egzaminu, ale również na terenie całej uczelni - zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy mają obowiązek noszenia masek medycznych (najlepiej FFP2),
- przed wejściem na salę egzaminacyjną należy zdezynfekować dłonie.
Mając na uwadze osoby, które w trakcie sesji będą przebywały na kwarantannie, studenci mający dodatni wynik testu na covid będą mieli reaktywowany I termin egzaminu i będą go zdawali w ustalonym z prowadzącym terminie, ale w takiej samej formie, w jakiej przeprowadzony był pierwszy termin egzaminu. Jeśli w I terminie nie otrzymają Państwo zaliczenia przedmiotu wyznaczony zostanie przez egzaminatora termin kolejny – I lub II termin poprawkowy. Każdy student będzie miał możliwość zaliczenia przedmiotu czy przystąpienia do egzaminu zgodnie z Regulaminem studiów.
W nawiązaniu do pytań związanych z brakiem uczestnictwa w zajęciach związanych z kwarantanną lub izolacją, informujemy że będzie on traktowany jako NIEOBECNOŚĆ USPRAWIEDLIWIONA, którą - jak każdą nieobecność na zajęciach, należy odrobić, ustalając wcześniej termin i formę z prowadzącym.
Tak samo w przypadku nieobecności na egzaminach z powodu izolacji lub kwarantanny, będzie to NIEOBECNOŚĆ USPRAWIEDLIWIONA i jak w przypadku innych usprawiedliwionych przyczyn, student będzie miał możliwość przystąpienia do egzaminu w innym terminie, zgodnie z Regulaminem studiów.
Zasady odbywania egzaminów są zawarte w Rozdziale VII Regulaminu - Zaliczenia i egzaminy, Część C, natomiast szczegółowo tryb zdawania egzaminów reguluje § 39, a zasady postępowania w przypadku nieobecności/niemożliwości przystąpienia do egzaminu reguluje § 40 Regulaminu Studiów.
Zgodnie z § 40 Regulaminu Studiów o przyczynie nieprzystąpienia do egzaminu student powinien powiadomić egzaminatora, najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od ustalonego terminu egzaminu. Usprawiedliwienie w oryginale, w formie pisemnej należy złożyć u egzaminatora lub w wersji elektronicznej za pośrednictwem studenckiej poczty elektronicznej przesłać do egzaminatora, który przekazuje do dziekanatu właściwego Wydziału. W przypadku wersji elektronicznej, oryginał usprawiedliwienia należy dostarczyć niezwłocznie do Dziekanatu po ustaniu przyczyny nieobecności. W przypadku uwzględnienia usprawiedliwienia, egzaminator opiniuje wniosek o przywrócenie terminu, a następnie przekazuje dokumenty do Dziekana, który ostatecznie podejmuje decyzję.
Podkreślamy, iż usprawiedliwienie może stanowić m.in. zaświadczenie lekarskie, dokument potwierdzający przebywanie na kwarantannie lub izolacji, pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, a także potwierdzenie zgłoszenia kontaktu wysokiego ryzyka zgłoszonego w ścieżce uczelnianej.
Dodatkowo przypominamy o właściwym wypełnianiu ścieżek, które są wyznacznikiem procedur postępowania w przypadku kontaktów niskiego i wysokiego ryzyka.
Kontaktem wysokiego ryzyka jest:
- zamieszkiwanie z osobą z COVID-19 do momentu stwierdzenia zakażenia u tej osoby,
- zamieszkiwanie z osobą z COVID-19 – brak możliwości izolacji mimo rozpoznania zakażenia,
- bezpośredni kontakt fizyczny z osobą z COVID-19 (np. podanie ręki),
- bezpośredni kontakt bez zabezpieczania z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
- kontakt dłuższy niż 15 minut w maskach materiałowych bez zachowania co najmniej 1,5 metra dystansu,
- każdy kontakt niezależnie od dystansu i czasu trwania z osobą z rozpoznanym zakażeniem SARS-CoV-2 bez środków ochrony indywidualnej (masek).
Kontaktem niskiego ryzyka jest:
- kontakt w maskach niezależnie od czasu trwania z zachowaniem co najmniej 1,5 metra dystansu,
- kontakt w maskach medycznych lub półmaskach filtrujących FFP2 i FFP3 niezależnie od dystansu i czasu trwania kontaktu.
W zależności od rodzaju kontaktu należy dokonać zgłoszenia wypełniając odpowiednią ścieżkę, poprzez stronę:
https://www.umw.edu.pl/content/przedluenie-procedury-na-semestr-zimowy-20212022
W razie pytań w pierwszej kolejności prosimy poszukać odpowiedzi w linku:
FAQ koronawirusowe - ścieżki zgłoszeń, kwarantanna | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (umw.edu.pl)
Dlatego tak ważne jest, by nosili Państwo maski medyczne – to pozwala znacząco ograniczyć ryzyko i kontakt z osobą zakażoną i staje się kontaktem niskiego ryzyka, który nie wyklucza Państwa z normalnego funkcjonowania i uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych oraz przystąpienia do egzaminów w sesji zimowej.
Epidemia jest wielkim testem dla nas wszystkich – to egzamin z odpowiedzialności za siebie i innych. Wybierając zawody medyczne biorą Państwo na siebie bardzo dużą odpowiedzialność. Uczelnia dołoży wszelkich starań, by wszelkie Państwa aktywności odbywały się w warunkach bezpiecznych. Nie zapominajmy o tym, że największy wpływ na poziom tego bezpieczeństwa mamy my sami – studenci i pracownicy. Dbajmy więc o siebie wzajemnie.